ZCDN

Tydzień Bibliotek 2023 – relacja

Z myślą o czytelniczkach i czytelnikach, rekrutujących się także spośród bibliotekarek i innych pracowników i pracowniczek Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zorganizowano  warsztaty stacjonarne pt. „Świat baśni i legend w bibliotece”. Od Reginy Czekały-Kil i Elżbiety Schwarz można się było dowiedzieć, jak odróżnić baśń od legendy, jakie wartości niesie obcowanie z baśniowym światem i co można powiedzieć o baśniowych bohaterach. Teoria została poparta praktyką w postaci teatrzyku kamishibai, za pomocą którego ożyły w bibliotece po raz kolejny historie Kopciuszka, Królewny Śnieżki, Smoka Wawelskiego oraz Lecha, Czecha i Rusa. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów zostali wyposażeni w narzędzia przydatne do pracy z baśnią w bibliotece również za sprawą innych gier i zabaw, poprowadzonych ze znajomością rzeczy i w niewymuszenie wesołej atmosferze.

Informacji o patronce biblioteki pedagogicznej – Helenie Radlińskiej można było zaczerpnąć z infografiki. Nie każdy wie, że Helena Radlińska napisała 361 książek z pedagogiki społecznej, której notabene jest twórczynią. Z tego 55 jej prac dotyczy wyłącznie książki i czytelnictwa. W jej życiu nie brakowało dramatycznych wydarzeń. A to towarzyszyła mężowi w zesłaniu na Syberię, a to stamtąd z nim uciekała. Wiadomości o Radlińskiej są okraszone cytatami z jej dzieł, bo „potrzeba książki, radość z obcowania z jej treścią i ilustracjami pojawia się wcześniej niż umiejętność czytania”.

Jeśli chodzi o cyfrowe zasoby biblioteki pedagogicznej oraz ogólnie pracę z cyfrowym obrazem i dźwiękiem, to można się było szkolić w temacie i stacjonarnie, i online. Marta Kostecka zajęła się online cyfrową biblioteką pedagogiczną, a Krzysztof Koroński dostarczył offline wiedzy o rozwijaniu się cyfrowego dźwięku i obrazu.

Na profilu ZCDN-u na Facebooku znalazły się zawsze dobrze przyjmowane gry i zabawy dotyczące znajomości lektur i budowy książki przygotowane przez Reginę Czekałę-Kil oraz pomysłowe fotografie z książką nadesłane przez czytelniczki i czytelników.

Zarówno bookcrossing, jak i wystawa książek Wisława Szymborska – patronka roku 2023, sporządzona przez Beatę Filus, towarzyszące Tygodniowi Bibliotek, są nadal aktualne.

Co do storywritingu, to autorka tekstu Moja, twoja, nasza biblioteka, który jest zbiorem refleksji nad narzucającymi się powieściami i jednym dramatem, dziękuje wszystkim, którzy nadesłali swoje zdania. Było ich 19. Zasilając tekst, podległy zmianom nieodzownym z punktu widzenia całości. Nagroda trafia do osoby, która krótko i węzłowato dała wyraz przekonaniu, że literatura piękna musi budzić najżywsze emocje, jeśli chce coś znaczyć. A także do innej osoby, która – chcąc nie chcąc – pomogła w dowodzeniu, iż pisarz ma niewielki wpływ na to, czy się podoba, czy nie, czytającej społeczności.

A teraz nie pozostaje nic innego, jak zaprosić wiernych czytelników i czytelniczki do przyszłorocznego świętowania Tygodnia Bibliotek.

Zachęcamy do lektury opowiadania Moja, twoja, nasza biblioteka, które z okazji Tygodnia Bibliotek 2023, w ramach zabawy w storywriting, tradycyjnie napisała Barbara Keller, emerytowana nauczycielka bibliotekarka Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.

Podobne wpisy:
Książka dobra na wszystko! Spotkanie autorskie

Czy młodzież chętnie się włącza w działania społeczne? Jak angażować młodych do pracy na rzecz innych? Czy partycypacja jest wdrażana w szkole? Na te i inne pytania odpowie dr Małgorzata Mikut z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego – autorka książki „(Za)angażowanie młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie” – podczas spotkania, które odbędzie się 21 listopada, w godzinach 16.00–17.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Blog na Zmianę (Odcinek XVI)

Są przyrodzone, powszechne, niezbywalne i niepodzielne. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka. Warto poszerzać wiedzę na ich temat.

„Historia na czasie”. Sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym prace sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii „Historia na czasie”, które odbędzie się 21 listopada w formule online, w godzinach 16.30–17.30.