ZCDN

Tydzień Bibliotek 2023 – storywriting

Senat RP uczynił – między innymi – Wisławę Szymborską patronką roku 2023. Bibliotekom w to graj, gdyż sama Szymborska utrzymuje, iż nie ma wspanialszej dla ludzkości zabawy niż czytanie. Nie bez związku z powyższym Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej z okazji obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja) kultywuje własną tradycję, organizując konkurs na zdanie, które – będąc częścią wyzutą z całości refleksji nad wybraną książką – stanie się częścią całości innej, a jeśli nada jej ton i kierunek, zasłuży na specjalne wyróżnienie.

Tak czy inaczej zdanie wyrwane z jednego kontekstu odnajdzie się w drugim, gdy powstanie tekst ułożony przez osobę, która ani musi, ani chce wiedzieć, o jakich książkach będzie mowa w poszczególnych zdaniach.

Za wzór niech posłuży choćby zdanie Wisławy Szymborskiej z jednego z felietonów ze zbioru zatytułowanego Wszystkie lektury nadobowiązkowe: „Nie jest to jednak przekora dla samej przekory i wesołkowatość beztroska”.

Nawiasem mówiąc, Wszystkie lektury nadobowiązkowe Wisławy Szymborskiej to książka przeznaczona na nagrodę dla tej osoby uczestniczącej w zabawie w pisanie, u której projektowany tekst najbardziej się zadłuży. Dlatego nazwisko autora/autorki oczekiwanego zdania (prosimy o ich nadsyłanie do 11 maja pod adresem rczekala@zcdn.edu.pl) ważniejsze jest w tym przypadku od nazwiska autora/autorki i tytułu omawianej książki.

Gotowy tekst będzie zamieszczony na stronie internetowej biblioteki po 15 maja pod tytułem bodajże zbieżnym z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek MOJA TWOJA NASZA – BIBLIOTEKA! oraz w relacji z Tygodnia Bibliotek 2023.

Podobne wpisy:
Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu – nowe książki dostępne w naszej bibliotece

Kwiecień jest wyjątkowym miesiącem, w którym szczególnie podkreślamy znaczenie świadomości autyzmu. To dobry czas, by skupić się na lepszym zrozumieniu, akceptacji i docenieniu neuroróżnorodności. Z tej okazji w naszej bibliotece przygotowaliśmy specjalny wybór książek poświęconych autyzmowi.

Biografie – podróże przez życie niezwykłych ludzi

Zmienna wiosenna aura sprzyja oderwaniu się od codzienności i zanurzeniu w pasjonujących historiach. Nasza biblioteka za pośrednictwem biografii zaprasza w podróż przez życie niezwykłych ludzi. Warto odkryć, co motywowało ich do działania i jak kształtowali świat, który znamy. Dzięki literaturze można podążać śladami Agathy Christie, R.R. Tolkiena, Jane Austen, Stanisława Lema i wielu innych wybitnych postaci. Na naszych półkach znajdą Państwo biografie, które inspirują, wzruszają i skłaniają do refleksji.

However. Klub dyskusyjny w języku angielskim 

However to organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej klub dyskusyjny w języku angielskim z udziałem obcokrajowców mieszkających w Szczecinie. Spotkania klubu są okazją do rozwijania kompetencji komunikacyjnych w języku obcym oraz pełnią rolę integrującą przedstawicieli różnych kultur i promują edukację międzykulturową w szkołach.