ZCDN

Wielka Liga Czytelników – zaproszenie do udziału w konkursie

Zapraszamy osoby pracujące w szkołach podstawowych oraz bibliotekach publicznych do zgłaszania swoich uczniów i uczennic / czytelników i czytelniczek do udziału w Wielkiej Lidze Czytelników. Akcję w województwie zachodniopomorskim koordynuje Regina Czekała-Kil z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej (ZCDN).

Do udziału w konkursie zaproszone są szkoły podstawowe i biblioteki publiczne. Placówki, które chcą dołączyć do Ligi, prosimy o wyłonienie koordynatora, który oficjalnie zgłosi ją do konkursu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych:

  • klasy 1–3
  • klasy 4–6
  • klasy 7–8.

Dla każdej kategorii przygotowana została osobna lista książek, których znajomość jest niezbędna do udziału w konkursie. Kompletna lista lektur, regulamin konkursu, wymagane dokumenty zgłoszeniowe i inne informacje znajdują się na oficjalnej stronie Wielkiej Ligi Czytelników. Zachęcamy także do zapoznania się z Niezbędnikiem informacyjnym koordynatora placówki.

Wypełniony, podpisany przez dyrektora placówki i zeskanowany formularz zgłoszeniowy koordynatorzy placówki przesyłają na adres e-mail właściwego koordynatora powiatowego do 30 listopada 2023 r. Lista koordynatorów powiatowych będzie dostępna na stronie projektu i u koordynatorów wojewódzkich.

Projekt Wielka Liga Czytelników to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w realizację podstawy programowej. Skutecznie oddziałuje na szeroko pojęty rozwój poprzez kształtowanie kompetencji czytelniczych, wpływających na sukces ucznia. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie ucznia do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką wojewódzką: rczekala@zcdn.edu.pl.

Podobne wpisy:
Czy AI zastąpi nauczycieli? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w nowym numerze „Refleksji”

Tym razem redakcja proponuje namysł nad wpływem nowych technologii na kierunki rozwoju edukacji. Tytułowa formuła ALFABETYZMU CYFROWEGO odnosi się głównie do pytania o to, w jakim zakresie oświata, w obliczu ekspansji sztucznej inteligencji, powinna przeformułować swoje zadania i cele o charakterze społecznym? Szkoła dzisiaj nie tylko uczy (w znaczeniu: kształtuje wiedzę), ale przede wszystkim wyposaża dzieci i młodzież w kompetencje społeczne. Narzędzia AI jeszcze tej sztuki uspołeczniania nie opanowały, choć – jak doskonale wiemy – szybko się uczą. Kim zatem są współcześni nauczyciele/nauczycielki? Z pewnością kimś więcej niż odpowiadający „na każde pytanie” chatbot.

Dobre nawyki. Blog na Zmianę (odcinek XXV)

Czy czujesz się zbyt często przemęczony/a? Czasem zapominasz słów, umyka Ci, co chciałeś/aś powiedzieć? Czy łapiesz się na bezmyślnym skrolowaniu newsów lub mediów społecznościowych? To w dzisiejszych czasach dość naturalne; pytanie brzmi: czy można coś na to poradzić?

Czasowe wstrzymanie wypożyczeń w Bibliotece Pedagogicznej

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 14 lipca do 17 sierpnia Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej będzie nieczynna. Ponadto od 16 czerwca do 30 września nie będzie można wypożyczać zasobów biblioteki (przyjmowane będą jedynie zwroty).