Uprzejmie informujemy, że w czasie ferii zimowych Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli jest czynne dla interesantów w godzinach: 8.00–16.00. Biblioteka Pedagogiczna jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00–16.00.
Instytut Badań Edukacyjnych opublikował 20 portretów praktyków szkolnych z czterech krajów europejskich: Belgii, Grecji, Francji oraz Polski. Nauczyciele zostali wyłonieni z anonimowej ankiety. Na podstawie informacji, które w niej zamieścili, stworzone zostały krótkie notatki prezentujące ich warsztat pracy. Jest to cenny materiał dla nauczycieli szukających inspiracji do własnej pracy – zawiera bowiem działania, pomysły i ich efekty edukacyjnych innowatorów.
Zachęcamy do zapoznania się portretami na stronie IBE.Instytut Badań Edukacyjnych w ramach projektu, który ma na celu wzbudzenie świadomości i przynależności regionalnej w codziennym życiu dzieci i młodzieży, rekomenduje zestaw edukacyjny „Regionalne Wędrówki”.
Proponowana gra to przygoda po historycznych i etnograficznych regionach Polski. Zbudowana jest z map, Księgi Regionów z wieloma informacjami i ciekawostkami oraz quizów wiedzy dotyczącej dziedzictwa materialnego. Zestaw adresowany jest do dzieci powyżej 7 lat. Może być wykorzystany zarówno w szkole, podczas lekcji lub zajęć świetlicowych, jak i w domu.
Materiał jest gotowy do pobrania na stronie IBE.
W ramach proponowanej gry miejskiej zapraszamy na spacer śladami polskiej szkoły w przedwojennym Szczecinie. Niewielu szczecinian zdaje sobie sprawę z tego, że centrum naszego miasta było świadkiem wzlotów i upadków oświaty dla polskich dzieci przed II wojną światową.
Zachęcamy wszystkich pasjonatów do udziału w tej niezwykłej wycieczce. Będziemy wspólnie rozwiązywać zagadki, odkrywać Szczecin na nowo i dobrze się bawić! Do gry wystarczy Państwu jedynie smartfon z dostępem do internetu i zainstalowaną aplikacją Actionbound. Spacer ma formułę gry miejskiej, podczas której będziemy pomagać uczniowi i uczennicy, współczesnemu chłopcu i przedwojennej dziewczynce, odkryć białe plamy na mapie historii.
Gra zostanie udostępniona 10 października 2023 roku w aplikacji Actionbound. Wspólna odprawa nastąpi tego dnia w godz. 16.30–17.30. Aby wziąć w niej udział, należy się zarejestrować za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń.
Gra będzie aktywna od 10 października do 15 listopada 2023 roku. Limit uczestników: 100 Zasady ułatwiające grę:- gra skierowana jest głównie do nauczycieli;
- udział w grze jest bezpłatny;
- wymogi udziału w grze – posiadanie smartfona/tabletu z: systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) i Android (w wersji 6.0 i wyższej), zainstalowaną aplikacją Actionbound (dostępną w Google Play i AppStore), dostęp do internetu.
- zapisać się w systemie ISOS (jak na każde warsztaty) na spotkanie „Polska oświata w międzywojennym Szczecinie”;
- logując się w aplikacji Actionbound, wpisać pełne imię i nazwisko;
- wziąć udział w grze w terminie od 10 października do 15 listopada 2023 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji BiblioLABu Zachodniopomorskiego, który odbędzie się 17 października (wtorek) w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie (ul. Gen. J. Sowińskiego 68). Tegorocznym motywem przewodnim jest szeroko rozumiane włączenie, inkluzja i otwartość na innych.
Dyskusje na temat horyzontów edukacji nabierają rozpędu: reformy polityki oświatowej, zmiany społeczne i wyraźna dominacja technologii cyfrowych nad tradycyjnymi metodami nauczania to fakty, którym trudno zaprzeczyć. Dlatego w najnowszym numerze naszego kwartalnika, zatytułowanym „Dydaktyka (w) przyszłości”, znalazły się rozważania dotyczące nieostrych granic między humanistyką, pedagogiką i mediami.
Zainaugurowaliśmy sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli „4K w edukacji”. Jest to kohortowa sieć wzajemnego uczenia się, w ramach której podczas roku szkolnego odbędą się 4 spotkania, każde poświęcone wybranej kompetencji przyszłości (kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja i kooperacja). Została też stworzona przestrzeń online do dzielenia się wiedzą i materiałami tematycznymi. Istnieje także możliwość zorganizowania dodatkowego spotkania stacjonarnego.
Poszczególne spotkania w sieci zaplanowane są na listopad, styczeń, marzec oraz maj. Na każde z nich obowiązują indywidualne zapisy za pośrednictwem ISOS-u. Osoby, które chcą dołączyć do sieci – także w formie pracy asynchronicznej – w ciągu trwania roku szkolnego na platformie online, prosimy o zgłaszanie się drogą mailową do koordynatorki, Marty Kosteckiej mkostecka@zcdn.edu.pl.
Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej lub potrzebują pomocy w dołączeniu do wirtualnej społeczności naszej sieci, zapraszamy na konsultacje online 3 października, w godz. 16.30–17.30, na platformie Korbank: https://zcdn.akademia.korbank.pl/mar-hte-tde (tu rejestracja nie jest wymagana).