ZCDN

Wystawa książek znanych pisarek związanych ze Szczecinem przygotowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W związku z trwającą w Polsce 32 edycją Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) serdecznie zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej na wyjątkową wystawę książek autorstwa znanych pisarek związanych z województwem zachodniopomorskim.
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem: Szlaki. Sieci. Połączenia – nawiązującym do zainicjowanego w 1987 roku projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy. Przedsięwzięcie ma na celu promocję współpracy kulturalnej w powiązaniu z rozwojem turystyki.
Wydarzenia realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mają zróżnicowany charakter, umożliwiając każdej instytucji uczestniczącej wyrażenie własnej interpretacji tematu przewodniego; daje to okazję do pokazania różnorodności dziedzictwa – nie tylko materialnego, ale też niematerialnego, w postaci warsztatów rękodzieła czy rzemiosła, a także form komunikacji i ekspresji artystycznej, charakterystycznych dla kultury cyfrowej.
W ramach zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną wystawy będzie można zapoznać się z twórczością z takich autorek związanych z naszym regionem, jak:

Inga Iwasiów – pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka, profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej twórczość porusza kwestie tożsamości, pamięci i relacji międzyludzkich, co widoczne jest w powieściach Bambino czy Ku Słońcu. Iwasiów w swoich dziełach szczególnie mocno nawiązuje do historii Szczecina oraz życia jego mieszkańców, tworząc w ten sposób literacką mapę miasta.

Monika Szwaja – pisarka, dziennikarka, autorka powieści obyczajowych, między innymi Klub mało używanych dziewic i Matka wszystkich lalek. Jej książki wyróżniają się ciepłym humorem, mądrością życiową i życzliwym spojrzeniem na świat, co sprawia, że zdobyły szerokie grono wiernych czytelniczek i czytelników.

Katarzyna Nosowska – wielokrotnie nagradzana artystka, wokalistka zespołu Hey, a także autorka popularnych książek,  jak chociażby A ja żem jej powiedziała i Powrót z Bambuko. W swojej literaturze łączy głębokie refleksje o współczesnym świecie z autoironicznym humorem, tworząc niezwykle osobiste i wciągające opowieści.

Joanna Kulmowa – wybitna poetka, prozaiczka i autorka książek dla dzieci. Jej twórczość cechuje się głęboką wrażliwością i liryzmem, a jej wiersze i opowieści są cenione zarówno przez młodszych, jak i dorosłych czytelników.

Diana Brzezińska (Bluszcz) – autorka bestsellerowej czterotomowej serii o profilerce Adriannie Czarneckiej i komisarzu Krystianie Wilku.

Helena Raszka – poetka związana ze Szczecinem, w ciągu ponad pięćdziesięcioletniej działalności literackiej swoje wiersze drukowała w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, m.in. w „Arkuszu”, „Autografie”, „Literaturze”, „Poezji”, „Pograniczach”, „Pomeranii”.  Współtworzyła Ogólnopolski Festiwal Poezji Współczesnej im. K. I. Gałczyńskiego.

Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do bliższego poznania dorobku literackiego twórczyń, które poprzez swoją pracę przyczyniły się do promocji województwa zachodniopomorskiego i Szczecina oraz wzbogacenia polskiej literatury współczesnej.

Serdecznie zapraszamy!

Podobne wpisy:
Aktywność ucznia w bibliotece szkolnej

Zapraszamy na drugie w tym roku spotkanie w ramach Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy!

Czy książka przetrwa jako ideał kulturowy? (Cykl materiałów „Humanistycznie”. Część V)

Piąty z cyklu webinarów „Humanistycznie” Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, poświęcony prognozom dotyczącym przyszłości książek i literatury, przygotowała Małgorzata Pawłowska.

Zachodniopomorskie Porozumienie Bibliotek świętuje Tydzień Bibliotek

W czwartek 8 maja rozpoczyna się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Świętujemy wraz z Zachodniopomorskim Porozumieniem Bibliotek.