ZCDN

Wystawa książek znanych pisarek związanych ze Szczecinem przygotowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W związku z trwającą w Polsce 32 edycją Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) serdecznie zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej na wyjątkową wystawę książek autorstwa znanych pisarek związanych z województwem zachodniopomorskim.
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem: Szlaki. Sieci. Połączenia – nawiązującym do zainicjowanego w 1987 roku projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy. Przedsięwzięcie ma na celu promocję współpracy kulturalnej w powiązaniu z rozwojem turystyki.
Wydarzenia realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mają zróżnicowany charakter, umożliwiając każdej instytucji uczestniczącej wyrażenie własnej interpretacji tematu przewodniego; daje to okazję do pokazania różnorodności dziedzictwa – nie tylko materialnego, ale też niematerialnego, w postaci warsztatów rękodzieła czy rzemiosła, a także form komunikacji i ekspresji artystycznej, charakterystycznych dla kultury cyfrowej.
W ramach zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną wystawy będzie można zapoznać się z twórczością z takich autorek związanych z naszym regionem, jak:

Inga Iwasiów – pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka, profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej twórczość porusza kwestie tożsamości, pamięci i relacji międzyludzkich, co widoczne jest w powieściach Bambino czy Ku Słońcu. Iwasiów w swoich dziełach szczególnie mocno nawiązuje do historii Szczecina oraz życia jego mieszkańców, tworząc w ten sposób literacką mapę miasta.

Monika Szwaja – pisarka, dziennikarka, autorka powieści obyczajowych, między innymi Klub mało używanych dziewic i Matka wszystkich lalek. Jej książki wyróżniają się ciepłym humorem, mądrością życiową i życzliwym spojrzeniem na świat, co sprawia, że zdobyły szerokie grono wiernych czytelniczek i czytelników.

Katarzyna Nosowska – wielokrotnie nagradzana artystka, wokalistka zespołu Hey, a także autorka popularnych książek,  jak chociażby A ja żem jej powiedziała i Powrót z Bambuko. W swojej literaturze łączy głębokie refleksje o współczesnym świecie z autoironicznym humorem, tworząc niezwykle osobiste i wciągające opowieści.

Joanna Kulmowa – wybitna poetka, prozaiczka i autorka książek dla dzieci. Jej twórczość cechuje się głęboką wrażliwością i liryzmem, a jej wiersze i opowieści są cenione zarówno przez młodszych, jak i dorosłych czytelników.

Diana Brzezińska (Bluszcz) – autorka bestsellerowej czterotomowej serii o profilerce Adriannie Czarneckiej i komisarzu Krystianie Wilku.

Helena Raszka – poetka związana ze Szczecinem, w ciągu ponad pięćdziesięcioletniej działalności literackiej swoje wiersze drukowała w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, m.in. w „Arkuszu”, „Autografie”, „Literaturze”, „Poezji”, „Pograniczach”, „Pomeranii”.  Współtworzyła Ogólnopolski Festiwal Poezji Współczesnej im. K. I. Gałczyńskiego.

Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do bliższego poznania dorobku literackiego twórczyń, które poprzez swoją pracę przyczyniły się do promocji województwa zachodniopomorskiego i Szczecina oraz wzbogacenia polskiej literatury współczesnej.

Serdecznie zapraszamy!

Podobne wpisy:
Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu – nowe książki dostępne w naszej bibliotece

Kwiecień jest wyjątkowym miesiącem, w którym szczególnie podkreślamy znaczenie świadomości autyzmu. To dobry czas, by skupić się na lepszym zrozumieniu, akceptacji i docenieniu neuroróżnorodności. Z tej okazji w naszej bibliotece przygotowaliśmy specjalny wybór książek poświęconych autyzmowi.

Coś więcej niż smutek… Konferencja dotycząca zdrowia psychicznego

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na konferencję organizowaną przez ZCDN oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższy wtorek (2 kwietnia 2025), będzie miało wyjątkowy charakter, bowiem udział w nim wezmą nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.

Kwiecień – Miesiącem Świadomości Autyzmu   

W kwietniu, który jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, podczas których porozmawiamy o wspieraniu uczniów w spektrum, radzeniu sobie z trudnymi zrachowaniami, dokumentacji i edukacji włączającej, metodach pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Nasze działania mają na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz udzielenie realnej pomocy dyrektorom i nauczycielom w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu.