ZCDN

Z okazji 75 lat ZCDN-u ukazało się specjalne wydanie „Refleksji”

Na okładce widnieje zdjęcie wyjątkowe: to fragment muralu szczecińskiego artysty, Piotra „Lumpa” Pauka, który w grudniu 2023 roku – z okazji 250 lat Komisji Edukacji Narodowej – wykonał charakterystyczne dzieło na ścianie patio siedziby ZCDN-u. Na czytelniczki i czytelników spogląda uważne oko Hugona Kołłątaja, jednego z najważniejszych reformatorów polskiej oświaty.

W rubryce „75 lat ZCDN-u” Urszula Pańka pisze o najnowszych inicjatywach w działalności Centrum (Jubileusz i rozwój), Zofia Fenrych sięga do historii placówki (Wsparcie z przeszłości), a Sławomir Iwasiów podsumowuje to, co w ZCDN-ie wydarzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat (Horyzonty nowoczesnej edukacji). Ponadto można tu przeczytać teksty Patronki oraz Ambasadorki ZCDN-u; Maria Czerepaniak-Walczak pokazuje zależności między edukacją a emancypacją (Nauczycielskie emancypacje. Komu i czemu służą?), natomiast Agnieszka Gbiorczyk nawiązuje do problematyki doskonalenia kompetencji nauczycielskich (Doceniajmy swoje osiągnięcia). O społecznej misji, nierozerwalnie złączonej z wykonywaniem zawodu nauczycielskiego, pisze Natalia Cybort-Zioło, odwołująca się do pedagogiki Paula Freirego (Kto odważa się nauczać?). Warto zwrócić uwagę na tekst Anny Godzińskiej, w którym autorka komentuje kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 z punktu widzenia oferty szkoleniowej ZCDN-u (Szkoła dla wszystkich).

Poza tym – jak zwykle – w „Refleksjach” nie zabrakło publicystyki oświatowej, szkiców popularnonaukowych, recenzji, wywiadów. Stałe rubryki, takie jak „Wokół pojęć pedagogicznych”, „Felieton”, „Pedagogika młodzieży”, „Spotkania z biografią” czy „Pedagogiczne herstorie”, wypełniają przede wszystkim autorki i autorzy, z którymi redakcja współpracuje od wielu lat.

Warto wspomnieć, że „Refleksje” są dystrybuowane bezpłatnie zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej; egzemplarze papierowe można odebrać osobiście w siedzibie ZCDN-u przy ulicy gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie, natomiast pliki cyfrowe redakcja udostępnia do pobrania za pośrednictwem strony: refleksje.zcdn.edu.pl.

Zachęcamy do czytania!

„Refleksje” Kwartalnik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli 2024, nr 4 – Doskonalenie jako proces 

Podobne wpisy:
Coś więcej niż smutek… Konferencja dotycząca zdrowia psychicznego

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na konferencję organizowaną przez ZCDN oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższy wtorek (2 kwietnia 2025), będzie miało wyjątkowy charakter, bowiem udział w nim wezmą nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.

Kwiecień – Miesiącem Świadomości Autyzmu   

W kwietniu, który jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, podczas których porozmawiamy o wspieraniu uczniów w spektrum, radzeniu sobie z trudnymi zrachowaniami, dokumentacji i edukacji włączającej, metodach pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Nasze działania mają na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz udzielenie realnej pomocy dyrektorom i nauczycielom w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu.

However. Klub dyskusyjny w języku angielskim 

However to organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej klub dyskusyjny w języku angielskim z udziałem obcokrajowców mieszkających w Szczecinie. Spotkania klubu są okazją do rozwijania kompetencji komunikacyjnych w języku obcym oraz pełnią rolę integrującą przedstawicieli różnych kultur i promują edukację międzykulturową w szkołach.