ZCDN

Z okazji 75 lat ZCDN-u ukazało się specjalne wydanie „Refleksji”

Na okładce widnieje zdjęcie wyjątkowe: to fragment muralu szczecińskiego artysty, Piotra „Lumpa” Pauka, który w grudniu 2023 roku – z okazji 250 lat Komisji Edukacji Narodowej – wykonał charakterystyczne dzieło na ścianie patio siedziby ZCDN-u. Na czytelniczki i czytelników spogląda uważne oko Hugona Kołłątaja, jednego z najważniejszych reformatorów polskiej oświaty.

W rubryce „75 lat ZCDN-u” Urszula Pańka pisze o najnowszych inicjatywach w działalności Centrum (Jubileusz i rozwój), Zofia Fenrych sięga do historii placówki (Wsparcie z przeszłości), a Sławomir Iwasiów podsumowuje to, co w ZCDN-ie wydarzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat (Horyzonty nowoczesnej edukacji). Ponadto można tu przeczytać teksty Patronki oraz Ambasadorki ZCDN-u; Maria Czerepaniak-Walczak pokazuje zależności między edukacją a emancypacją (Nauczycielskie emancypacje. Komu i czemu służą?), natomiast Agnieszka Gbiorczyk nawiązuje do problematyki doskonalenia kompetencji nauczycielskich (Doceniajmy swoje osiągnięcia). O społecznej misji, nierozerwalnie złączonej z wykonywaniem zawodu nauczycielskiego, pisze Natalia Cybort-Zioło, odwołująca się do pedagogiki Paula Freirego (Kto odważa się nauczać?). Warto zwrócić uwagę na tekst Anny Godzińskiej, w którym autorka komentuje kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 z punktu widzenia oferty szkoleniowej ZCDN-u (Szkoła dla wszystkich).

Poza tym – jak zwykle – w „Refleksjach” nie zabrakło publicystyki oświatowej, szkiców popularnonaukowych, recenzji, wywiadów. Stałe rubryki, takie jak „Wokół pojęć pedagogicznych”, „Felieton”, „Pedagogika młodzieży”, „Spotkania z biografią” czy „Pedagogiczne herstorie”, wypełniają przede wszystkim autorki i autorzy, z którymi redakcja współpracuje od wielu lat.

Warto wspomnieć, że „Refleksje” są dystrybuowane bezpłatnie zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej; egzemplarze papierowe można odebrać osobiście w siedzibie ZCDN-u przy ulicy gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie, natomiast pliki cyfrowe redakcja udostępnia do pobrania za pośrednictwem strony: refleksje.zcdn.edu.pl.

Zachęcamy do czytania!

„Refleksje” Kwartalnik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli 2024, nr 4 – Doskonalenie jako proces 

Podobne wpisy:
Rola dyrektora w nadzorze pedagogicznym w roku szkolnym 2024/2025

Serdecznie zapraszamy dyrektorów oraz wicedyrektorów szkół i placówek oświatowych na pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Prawo oświatowe w praktyce”, poświęcone roli dyrektora w nadzorze pedagogicznym. Seminarium, które poprowadzą Anna Godzińska – wicedyrektorka ds. pedagogicznych (ZCDN) oraz Mariusz Dubojski – dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego i Specjalnego Kuratorium Oświaty, odbędzie się 19 listopada, w godzinach 10.00–12.15, w siedzibie ZCDN-u.

Nauczyciele o sobie samych. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Jak będzie wyglądać edukacja za 10–15 lat? Jaka będzie rola nauczyciela? Czy zajęcia będą się odbywać zdalnie? Miedzy innymi nad tymi pytaniami zastanowią się uczestnicy i uczestniczki seminarium, które odbędzie się 7 listopada, w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u. Pretekstem do rozmowy o przyszłości zawodu nauczycielskiego będzie raport Fundacji Teach for Poland „Nauczyciel_ka 2020”.

Książka dobra na wszystko! Spotkanie autorskie

Czy młodzież chętnie się włącza w działania społeczne? Jak angażować młodych do pracy na rzecz innych? Czy partycypacja jest wdrażana w szkole? Na te i inne pytania odpowie dr Małgorzata Mikut z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego – autorka książki „(Za)angażowanie młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie” – podczas spotkania, które odbędzie się 21 listopada, w godzinach 16.00–17.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.