ZCDN

Z okazji 75 lat ZCDN-u ukazało się specjalne wydanie „Refleksji”

Na okładce widnieje zdjęcie wyjątkowe: to fragment muralu szczecińskiego artysty, Piotra „Lumpa” Pauka, który w grudniu 2023 roku – z okazji 250 lat Komisji Edukacji Narodowej – wykonał charakterystyczne dzieło na ścianie patio siedziby ZCDN-u. Na czytelniczki i czytelników spogląda uważne oko Hugona Kołłątaja, jednego z najważniejszych reformatorów polskiej oświaty.

W rubryce „75 lat ZCDN-u” Urszula Pańka pisze o najnowszych inicjatywach w działalności Centrum (Jubileusz i rozwój), Zofia Fenrych sięga do historii placówki (Wsparcie z przeszłości), a Sławomir Iwasiów podsumowuje to, co w ZCDN-ie wydarzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat (Horyzonty nowoczesnej edukacji). Ponadto można tu przeczytać teksty Patronki oraz Ambasadorki ZCDN-u; Maria Czerepaniak-Walczak pokazuje zależności między edukacją a emancypacją (Nauczycielskie emancypacje. Komu i czemu służą?), natomiast Agnieszka Gbiorczyk nawiązuje do problematyki doskonalenia kompetencji nauczycielskich (Doceniajmy swoje osiągnięcia). O społecznej misji, nierozerwalnie złączonej z wykonywaniem zawodu nauczycielskiego, pisze Natalia Cybort-Zioło, odwołująca się do pedagogiki Paula Freirego (Kto odważa się nauczać?). Warto zwrócić uwagę na tekst Anny Godzińskiej, w którym autorka komentuje kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 z punktu widzenia oferty szkoleniowej ZCDN-u (Szkoła dla wszystkich).

Poza tym – jak zwykle – w „Refleksjach” nie zabrakło publicystyki oświatowej, szkiców popularnonaukowych, recenzji, wywiadów. Stałe rubryki, takie jak „Wokół pojęć pedagogicznych”, „Felieton”, „Pedagogika młodzieży”, „Spotkania z biografią” czy „Pedagogiczne herstorie”, wypełniają przede wszystkim autorki i autorzy, z którymi redakcja współpracuje od wielu lat.

Warto wspomnieć, że „Refleksje” są dystrybuowane bezpłatnie zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej; egzemplarze papierowe można odebrać osobiście w siedzibie ZCDN-u przy ulicy gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie, natomiast pliki cyfrowe redakcja udostępnia do pobrania za pośrednictwem strony: refleksje.zcdn.edu.pl.

Zachęcamy do czytania!

„Refleksje” Kwartalnik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli 2024, nr 4 – Doskonalenie jako proces 

Podobne wpisy:
Co zrobić, żeby szkoła była postrzegana jako miejsce pozytywnych relacji?  Zachęcamy do lektury nowego numeru „Refleksji”!

Wielu osobom szkoła kojarzy się z jakąś formą opresji, ciężką pracą bez szczególnych efektów, niedocenieniem. Ten problem może dotyczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli. A przecież tak nie powinno być! Z pomocą przychodzi pedagogika pozytywna, która pozwala spojrzeć na edukację i system oświaty z zupełnie innej perspektywy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych

Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Pierwsza Pomoc Psychologiczna. Blog na Zmianę (Odcinek XVII)

O zatrważających danych zawartych w wynikach badań dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży można usłyszeć z wielu źródeł. Nic dziwnego, że tematem tym zajmujemy się także w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jako zespół profesjonalnie zajmujący się wsparciem nauczycieli również w tym zakresie staramy się zdefiniować problem oraz jego przyczyny. To nam daje szansę na udzielenie konkretnej pomocy.