ZCDN

Z okazji 75 lat ZCDN-u ukazało się specjalne wydanie „Refleksji”

Na okładce widnieje zdjęcie wyjątkowe: to fragment muralu szczecińskiego artysty, Piotra „Lumpa” Pauka, który w grudniu 2023 roku – z okazji 250 lat Komisji Edukacji Narodowej – wykonał charakterystyczne dzieło na ścianie patio siedziby ZCDN-u. Na czytelniczki i czytelników spogląda uważne oko Hugona Kołłątaja, jednego z najważniejszych reformatorów polskiej oświaty.

W rubryce „75 lat ZCDN-u” Urszula Pańka pisze o najnowszych inicjatywach w działalności Centrum (Jubileusz i rozwój), Zofia Fenrych sięga do historii placówki (Wsparcie z przeszłości), a Sławomir Iwasiów podsumowuje to, co w ZCDN-ie wydarzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat (Horyzonty nowoczesnej edukacji). Ponadto można tu przeczytać teksty Patronki oraz Ambasadorki ZCDN-u; Maria Czerepaniak-Walczak pokazuje zależności między edukacją a emancypacją (Nauczycielskie emancypacje. Komu i czemu służą?), natomiast Agnieszka Gbiorczyk nawiązuje do problematyki doskonalenia kompetencji nauczycielskich (Doceniajmy swoje osiągnięcia). O społecznej misji, nierozerwalnie złączonej z wykonywaniem zawodu nauczycielskiego, pisze Natalia Cybort-Zioło, odwołująca się do pedagogiki Paula Freirego (Kto odważa się nauczać?). Warto zwrócić uwagę na tekst Anny Godzińskiej, w którym autorka komentuje kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 z punktu widzenia oferty szkoleniowej ZCDN-u (Szkoła dla wszystkich).

Poza tym – jak zwykle – w „Refleksjach” nie zabrakło publicystyki oświatowej, szkiców popularnonaukowych, recenzji, wywiadów. Stałe rubryki, takie jak „Wokół pojęć pedagogicznych”, „Felieton”, „Pedagogika młodzieży”, „Spotkania z biografią” czy „Pedagogiczne herstorie”, wypełniają przede wszystkim autorki i autorzy, z którymi redakcja współpracuje od wielu lat.

Warto wspomnieć, że „Refleksje” są dystrybuowane bezpłatnie zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej; egzemplarze papierowe można odebrać osobiście w siedzibie ZCDN-u przy ulicy gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie, natomiast pliki cyfrowe redakcja udostępnia do pobrania za pośrednictwem strony: refleksje.zcdn.edu.pl.

Zachęcamy do czytania!

„Refleksje” Kwartalnik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli 2024, nr 4 – Doskonalenie jako proces 

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.