ZCDN

Zachodniopomorski BiblioLAB 2024. Oblicza inteligencji – odkryj je w bibliotece

baner bibliolBPo raz kolejny zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek: publicznych, szkolnych, naukowych, pedagogicznych, specjalistycznych i innych do udziału w zachodniopomorskim BiblioLABie. Tym razem zastanowimy się nad różnymi obliczami inteligencji – sztucznej, emocjonalnej czy społecznej. Jak co roku proponujemy również udział w giełdzie dobrych praktyk oraz warsztatach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie gra integracyjna oraz wystawa rękodzieła.

Zachodniopomorski BiblioLAB
29 października 2024 roku
ZCDN, ul. gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin

Jak się zapisać?
Chcesz współtworzyć nasze wydarzenie? Zgłoś swój temat do zaprezentowania w strefie dobrych praktyk (tzw. stolik ekspercki) w formularzu zgłoszeniowym do 7 października. Możesz także zgłosić chęć współtworzenia wystawy rękodzieła, zaznaczając odpowiednie okienko w formularzu.

Chcesz po prostu wziąć udział w BiblioLABie? Wypełnij formularz zgłoszeniowy do 18 października.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie darmowe. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz rejestracji

Program
9.30–10.00 – Rejestracja i kawa
10.00–10.15 – Oficjalne otwarcie BiblioLABu
10.15–11.15 – Strefa dobrych praktyk / stoliki eksperckie
11.15–11.30 – Przerwa kawowa
11.30–12.45 – Warsztaty cz. 1
12.45–13.15 – Obiad
13.15–14.30 – Warsztaty cz. 2
14.30–15.00 – Podsumowanie BiblioLABu

Wydarzenia towarzyszące: gra integracyjna i wystawa bibliotekarskiego rękodzieła.

Warsztaty do wyboru

Inteligencja i emocje – Weronika Dwojakowska i Anna Rutkowska

Czy emocje nam pomagają, czy przeszkadzają w życiu? Czy odgrywają ważną rolę w podejmowaniu decyzji, w kontaktach z innymi ludźmi? Czy inteligencja emocjonalna jest potrzebna w miejscu pracy? Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na te bardzo ważne i potrzebne pytania w obecnych czasach.

Uczestnicy dowiedzą się, czym jest inteligencja emocjonalna i co się na nią się składa,  jak rozpoznawać emocje swoje i innych,  jak umiejętnie można zarządzać własnymi emocjami. Wspólnie zastanowimy się też  i podejmiemy dyskusję o wyższości inteligencji emocjonalnej nad ilorazem inteligencji. Warsztaty zakończą się ćwiczeniem relaksacyjnym.

Interaktywne opowieści z OctoStudio i sztuczną inteligencją – Krzysztof Jaworski

Warsztaty będą skupione na wykorzystaniu narzędzia OctoStudio oraz elementów sztucznej inteligencji do tworzenia kreatywnych opowieści. Uczestnicy wykorzystają podstawy storytellingu oraz nauczą się, jak kreatywnie łączyć je z możliwościami programowania i urządzeń mobilnych.

OctoStudio, opracowane przez MIT Media Lab, umożliwia tworzenie interaktywnych gier, animacji i opowieści na urządzeniach mobilnych. Co więcej, aplikacja posiada funkcję współpracy wielu urządzeń jednocześnie, co pozwala na pracę zespołową. Dzięki niej można tworzyć interaktywne opowieści – instalacje, które w nowatorski sposób angażują publiczność i umożliwiają interakcję z opowieściami.

Osoby biorące udział w warsztatach prosimy o przyniesienie smartfona (tabletu) z zainstalowaną bezpłatną aplikacją OctoStudio (dostępna na urządzenia z Androidem i Apple).

Jak budować lepsze relacje? Inteligencja społeczna i skuteczna komunikacja – Anna Twarowska

Na co dzień zderzamy się z górami lodowymi blokad komunikacyjnych. Sztuka efektywnej komunikacji, podobnie jak nawigacja Titanikiem po nieznanych wodach, może wydawać się skomplikowana i pełna pułapek. Ale czy rzeczywiście jest to tak trudne, jak się wydaje? Często brakuje nam jedynie odpowiednich narzędzi, które pozwoliłyby nam płynnie i zrozumiale przekazywać nasze myśli i emocje, a jednocześnie skutecznie odbierać komunikaty innych. Na tych warsztatach poznasz sprawdzone techniki i metody, które nie tylko ułatwią Ci codzienną komunikację, ale także pomogą budować lepsze relacje w życiu zawodowym i prywatnym. Dowiesz się, jak przełamywać bariery w rozmowach, jak unikać nieporozumień i w jaki sposób mówić, by być zrozumianą/zrozumianym. Ułatwisz sobie życie i odkryjesz, że skuteczne porozumiewanie się to umiejętność, którą może opanować każdy z nas!

O BiblioLABach

BiblioLAB Zachodniopomorski jest jednym z wielu wydarzeń tego typu odbywających się od kilku lat w całej Polsce na przełomie października i listopada. Wszystkie BiblioLABy są organizowane pod tym samym hasłem przewodnim i zostaną otwarte wspólnym wykładem online, który odbędzie się 21 października 2024 – o szczegółach poinformujemy w osobnym wpisie.

Organizatorem BiblioLABów jest stowarzyszenie LABiB. W województwie zachodniopomorskim jego partnerami są Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”

W październiku ZCDN gościć będzie Bartosza Panka – dziennikarza, redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz autora reportaży historycznych „U nas każdy jest prorokiem” i „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”. Jego najnowsza książka będzie pretekstem do dyskusji na temat grupy naznaczonej wciąż obecnymi w przestrzeni publicznej hasłami o „wyuczonej bezradności” oraz „dziedziczeniu biedy”. Czy prawda o pegeerach jest jedna? Czy wszędzie było tak samo? Na opowieść przedstawioną przez Bartosza Panka składają się doświadczenia migracji i społecznego awansu, ale także spektakularnego upadku i powszechnej pogardy. Jest to również opowieść pozbawiona uproszczeń i schematów, co pozwala (na nowo?) dostrzec wieloaspektową historię tej szczególnej społeczności.

ADHD i Zespół Aspergera w drodze do przyszłości

Serdecznie zapraszamy do siedziby Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli na konferencję „ADHD i Zespół Aspergera w drodze do przyszłości” współorganizowanej z Kołem Pomocy Dzieciom z ADHD i ZA Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie w ramach obchodów 20-lecia Koła, która rozpocznie się 19 października, o godzinie 10.00.

Konferencja „JUNIOR EDU-ŻYWIENIE. JEŻ – Bis”

Wszystkie osoby zainteresowane promocją zdrowego odżywiania się serdecznie zapraszamy na konferencję online, która odbędzie się 17 października 2024 roku. Wydarzenie organizujemy we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczące poziomu wiedzy żywieniowej oraz zachowań żywieniowych uczniów, a także badań antropometrycznych i składu ciała uczniów klas I-VI ze szkół z województwa zachodniopomorskiego. Uczestnicy będą mogli także poznać założenia ogólnopolskich konkursów dotyczących zdrowego odżywiania.