ZCDN

„Zgodziłem się wejść w pustkę tą straszliwą bramą”. Doświadczenie emigracyjne Gombrowicza, Miłosza, Wańkowicza i Hłaski

Zgodzilem sie wejsc w pustke ta straszliwa brama BANER

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, objętej patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, poświęconej doświadczeniu emigracyjnemu polskich pisarzy, która odbędzie się 12 grudnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konferencji jest przybliżenie biografii i twórczości patronów roku 2024: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Marka Hłaski i Melchiora Wańkowicza. Przyjęta perspektywa pozwoli na wskazanie emigracji jako doświadczenia uniwersalnego, a także ważnego etapu w życiu przedstawianych twórców. Celem wydarzenia jest również podsumowanie roku patronów oraz wypracowanie materiałów do pracy z twórczością patronów w szkole.

Program konferencji:

11.00–11.10 – Otwarcie konferencji
11.10–11.30 – Igraszki losu czy świadome decyzje? Powojenna emigracja polskich pisarek i pisarzy,
dr Katarzyna Rembacka
11.30–11.50 – Czytanie performatywne fragmentów Dzienników Witolda Gombrowicza, Joanna Sadłowska-Szreder
11.50–12.10 – Polak w Hollywood, czyli niespełniony american dream Marka Hłaski, Anna Godzińska
12.10–12.30 – Gdziekolwiek, czyli… Czesław Miłosz na emigracji,  Klaudia Szostak
12.30–12.50 – Robi 18 000 kilometrów, nocuje w 78 miejscowościach. Emigracyjne losy Melchiora Wańkowicza, dr Katarzyna Rembacka
12.50–13.20 – przerwa kawowa
13.20–15.00 – Po co nam w edukacji patroni? Porozmawiajmy w World Cafe,  Marta Kostecka

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o rejestrację za pośrednictwem Internetowego Systemu Organizacji Szkoleń.

Podobne wpisy:
Coś więcej niż smutek… Konferencja dotycząca zdrowia psychicznego

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na konferencję organizowaną przez ZCDN oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższy wtorek (2 kwietnia 2025), będzie miało wyjątkowy charakter, bowiem udział w nim wezmą nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.

Kwiecień – Miesiącem Świadomości Autyzmu   

W kwietniu, który jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, podczas których porozmawiamy o wspieraniu uczniów w spektrum, radzeniu sobie z trudnymi zrachowaniami, dokumentacji i edukacji włączającej, metodach pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Nasze działania mają na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz udzielenie realnej pomocy dyrektorom i nauczycielom w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu.

However. Klub dyskusyjny w języku angielskim 

However to organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej klub dyskusyjny w języku angielskim z udziałem obcokrajowców mieszkających w Szczecinie. Spotkania klubu są okazją do rozwijania kompetencji komunikacyjnych w języku obcym oraz pełnią rolę integrującą przedstawicieli różnych kultur i promują edukację międzykulturową w szkołach.