ZCDN

„…żyję całą duszą malarstwem…”. Słowo o Oldze Boznańskiej (Cykl materiałów „Humanistycznie”. Część II)

HUMANISTYCZNIE. 1

Drugi z cyklu webinarów Humanistycznie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, poświęcony życiu i twórczości Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku, przygotowała Joanna Sadłowska.

Boznańska zasłynęła przede wszystkim jako portrecistka, tworząc prace pełne subtelności i intymności. Jej obrazy ukazują nie tylko mistrzostwo warsztatu, ale także głęboką wrażliwość artystki na ludzkie emocje i ulotność chwili. Technika obrazów „malowanych smutkiem”, fascynacje, przywiązania, ekstrawagancje Olgi Boznańskiej oraz opowieść o trzech ważnych dla niej miastach – to wszystko w webinarze Słowo o Oldze Boznańskiej, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych


Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Nauczycielki Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – bibliotekarki, historyczki, polonistki – zapraszają do korzystania z przygotowanych materiałów. Kolejne nagrania w roku szkolnym 2024/2025 będą się pojawiały raz w miesiącu od grudnia do czerwca.

Podobne wpisy:
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń kandydatów do tytułu „Ambasadora ZCDN-u”

Zapraszamy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, instytucje publiczne, organizacje pożytku publicznego oraz związki i stowarzyszenia twórcze i zawodowe do nadsyłania zgłoszeń kandydatów do tytułu „Ambasadora ZCDN-u”.

Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze

W przeddzień obchodów 80. rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski ukazała się publikacja ZCDN-u „Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze” pod redakcją Katarzyny Rembackiej. Na książkę składa się jedenaście artykułów, z których każdy prezentuje miasto jako przestrzeń życia, działania i refleksji osób w nim mieszkających w różnych epokach historycznych. Tom został przygotowany przez grono osób związanych z różnymi ośrodkami kulturalnymi i naukowymi Szczecina, w tym z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zachęcamy do lektury!

Nasłuch pedagogiczny: O poczuciu (nie)pełnosprawności u dzieci z implantami ślimakowymi

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Kaliną Kukiełko, która dzieli się wynikami badań pilotażowych, prowadzonych wspólnie ze Światowym Centrum Słuchu nad wpływem czynników społecznych na korzyści komunikacyjne po wszczepieniu implantu ślimakowego u dzieci i młodzieży z wrodzoną głuchotą. Ten odcinek „Nasłuchu pedagogicznego” polecamy szczególnie dyrektorom, nauczycielom i pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy pracują z dziećmi z orzeczeniami o niepełnosprawności.