ZCDN

„…żyję całą duszą malarstwem…”. Słowo o Oldze Boznańskiej (Cykl materiałów „Humanistycznie”. Część II)

HUMANISTYCZNIE. 1

Drugi z cyklu webinarów Humanistycznie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, poświęcony życiu i twórczości Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku, przygotowała Joanna Sadłowska.

Boznańska zasłynęła przede wszystkim jako portrecistka, tworząc prace pełne subtelności i intymności. Jej obrazy ukazują nie tylko mistrzostwo warsztatu, ale także głęboką wrażliwość artystki na ludzkie emocje i ulotność chwili. Technika obrazów „malowanych smutkiem”, fascynacje, przywiązania, ekstrawagancje Olgi Boznańskiej oraz opowieść o trzech ważnych dla niej miastach – to wszystko w webinarze Słowo o Oldze Boznańskiej, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych


Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Nauczycielki Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – bibliotekarki, historyczki, polonistki – zapraszają do korzystania z przygotowanych materiałów. Kolejne nagrania w roku szkolnym 2024/2025 będą się pojawiały raz w miesiącu od grudnia do czerwca.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.