Elementarz feministyczny. Subiektywny przewodnik po historii polskiego ruchu kobiecego z odrobiną teorii feministycznej
Komiks Natalii Cholewczuk nie jest pozycją obszerną ani wyczerpującą temat. Nie takie jest jednak jego założenie. Celem autorki było przystępne wprowadzenie do tematu osób dopiero zaczynających się nim interesować. I to rzeczywiście się jej udaje. W oparciu o materiały źródłowe Cholewczuk dokonuje prezentacji ruchu feministycznego. Zaczyna od definicji i historii omówienia ruchów kobiecych w Polsce, prezentując przy okazji ich pierwsze i najważniejsze działaczki. Następnie przechodzi do teraźniejszości. Przywołuje dane statystyczne, wydarzenia, osoby, wprawdzie w formie narracyjnej, ale dość skrótowo, w sposób kalejdoskopowy. Na zakończenie zostawia osobom czytającym wskazówki i przypisy, a w nich polecane lektury, strony internetowe, prasę feministyczną podkasty i filmy. Całość wieńczy słowniczek.
Wizualnie mamy do czynienia z kreską nowoczesną i raczej minimalistyczną, komiks pozbawiony jest też dialogów, w całości ma formę narracyjną, wzbogaconą jedynie o wykorzystywane cytaty. Dominują odcienie szarości, w starannie wybranych elementach rozświetlane plamami kolorowymi, z przewagą różu i fioletu. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów, uzupełnia suche dane z narracji o emocje i wnosi dodatkowe znaczenia, płynnie uzupełniając prezentowane fakty.
Dobra lektura dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, co to w zasadzie jest ten feminizm, i dla tych, którzy chcą uporządkować to, co już wiedzą. Na pewno przydatna w pracy wychowawczej szkoły.
Gender queer. Autobiografia
Autobiograficzny komiks autorstwa Mai Kobabe, który wcale nie miał zostać wydany. Rysowany z myślą, by przybliżyć rozterki związane z tożsamością osoby autorskiej (Maia używa dukaizmów, czyli zaimków onu/jenu) został jednak udostępniony szerszej publiczności. I bardzo dobrze się stało.
Maia pokazuje drogę, jaką przeszłu w poszukiwaniu własnej tożsamości. Przerażenie, zagubienie, niepewność, poszukiwania siebie to rzeczywistość wielu niebinarnych osób już od najmłodszych lat. Warto się zapoznać z wyznaniem Mai i zastanowić nad problematyką tożsamości płciowej: czym ona jest i jak o niej myśleć.
Lektura obowiązkowa i dla wszystkich osób z otwartym umysłem, i dla tych, którym się zdaje, że niebinarność jest wymysłem, wyborem czy nową modą. Na pewno przydatna w pracy wychowawczej szkoły.
Sztuka. Komiks szczeciński
Komiks Wojciecha Ciesielskiego to kolejny już tytuł z serii „Komiks Szczeciński”. Tym razem wyjątkowo jako dzieło jednego autora i w całości poświęcone szczecińskiej sztuce. Autor jest nie tylko komiksiarzem, ale też historykiem i krytykiem sztuki oraz kuratorem wielu wystaw. Nie dziwi więc jego pomysł, by przedstawić szerszemu gronu ważne dla Szczecina postaci i wydarzenia związane ze sztukami wizualnymi. Wszystko to przepuszczone przez pryzmat zachwytów autora oraz jego wrażliwość artystyczną. Na łamach komiksu spotykamy Mariana Tomaszewskiego, współzałożyciela szczecińskiego okręgu ZPAP, uczestników Międzynarodowych Spotkań Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki pod Koszalinem i plenerów w Karlinie, Ryszarda Tokarczyka, Brunona Tode, Danutę Dąbrowską i Jana Szewczyka. Każda historia otrzymała własny styl graficzny podkreślający opisywane wydarzenia i osoby.
Komiks dla wszystkich zainteresowanych sztuką, zwłaszcza tą bliską Szczecinowi. Może być ciekawym uzupełnieniem na zajęciach z plastyki czy historii sztuki.
Odkrywczynie. Losy 20 kobiet, które poświęciły się nauce
O Marii Skłodowskiej-Curie czy Adzie Lovelace słyszeli (chyba) wszyscy, ale czy ktoś wie, kim jest Xie Yi? No właśnie. Kobiety od wieków odnoszą sukcesy naukowe, i również od wieków są pomijane w głównym nurcie. Co więcej – ich praca niejednokrotnie była przypisywana ich… kolegom.
Pora to zmienić i przywrócić znakomite uczone na należne im miejsce w historii. I tak można ująć cel tego komiksu. Jest to zbiór przeplatanych ze sobą historii komiksowych oraz ilustrowanych not biograficznych poświęconych genialnym kobietom: fizyczkom, chemiczkom, matematyczkom, informatyczkom, biolożkom, inżynierkom i innym wielkim kobietom nauki i technologii ostatnich kilku wieków.
Lektura do wykorzystania zarówno do pracy nad równością płci, jak i na przedmiotach ścisłych.
Rzeźnia nr 5, czyli krucjata dziecięca, czyli obowiązkowy taniec ze śmiercią
Komiks na podstawie znakomitej powieści Kurta Vonneguta. Adaptacja bardzo wierna i równie dobra. Doskonałą treść powieści twórcy adaptowali do nowego medium, wzbogacając o świetnie dopasowaną warstwę wizualną.
Dobitnie antywojenne przesłanie i rozprawa o niedoskonałości człowieka. Lektura dla osób, które książkę znają, cenią i chcą poznać w odsłonie wizualnej, oraz dla tych, którzy czytają niechętnie, ale sięgają po inne teksty kultury. Komiks do wykorzystania zarówno na języku polskim czy historii, jak i na plastyce.
Supergirl. Jak być super
Komiks z cyklu „DC powieść graficzna 13+”, który porusza ważne tematy społeczne oraz skierowany jest do młodych czytelników i czytelniczek. Są to pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim superbohaterom.
Kara Davies posiada supermoce, ale nie zmienia to faktu, że choć zbliżają się jej 16 urodziny i szykuje się do zawodów lekkoatletycznych – na jej brodzie pojawił się megapryszcz. Ma rodzinę, przyjaciół i konta w mediach społecznościowych. Zmaga się też z koszmarami i wspomnieniami z przeszłości. Na domiar złego musi uratować swoje miasteczko.
Znakomicie narysowany komiks i wciągająca fabuła to gotowa recepta na sukces – komiks warto polecić nastolatkom, ich rodzicom i nauczycielom/nauczycielom. Na pewno przydatna w pracy wychowawczej szkoły.
#BBD0E0 »