ZCDN

Pokaz filmu „Siłaczki”

baner DKF

Serdecznie zapraszamy 28 listopada do siedziby ZCDN-u na pokaz filmu „Siłaczki”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Seans poprzedzony zostanie krótkim wystąpieniem dr Natalii Cybort-Zioło na temat emancypacji kobiet. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej.

Data projekcji nie jest przypadkowa, ponieważ przypada w rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych „bez różnicy płci”.

Siłaczki to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię pierwszych polskich emancypantek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w których kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych (opis dystrybutora).

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

Po seansie przewidziana jest dyskusja na temat filmu. Pokaz stanowić będzie inaugurację naszego nowego cyklu – Dyskusyjnego kluby filmowego ZCDN-u. W nawiązaniu do idei DKF, chcielibyśmy regularnie organizować seanse filmów w interesujący sposób poruszających wątki pedagogiczne oraz oświatowe.

Podobne wpisy:
Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pedagogów wobec trudności, z jakimi muszą mierzyć się w pracy z młodymi ludźmi w kryzysie psychicznym, proponujemy przestrzeń do wspólnej dyskusji i wysłuchania ekspertów w tej dziedzinie. Zapraszamy Państwa na konferencję współorganizowaną z Instytutem Pedagogiki US „Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży”, która odbędzie się 9 maja (czwartek) o godz. 15.00 w siedzibie ZCDN-u.

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w długi weekend majowy

Uprzejmie informujemy, że 2 maja (czwartek) Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej oraz Oddziałami Zamiejscowymi w Gryficach i Świnoujściu będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy.

„Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” – relacja ze Spotkania z Książką Biograficzną

Tym razem współorganizowane przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego spotkanie z książką biograficzną odbyło w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia gościliśmy Sylwię Chutnik, publicystkę, działaczkę społeczną i promotorkę literatury, współredaktorkę książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”. Obok pisarki udział w rozmowie, poprowadzonej przez Katarzynę Rembacką, wziął prof. Radosław Ptaszyński. Partnerem wydarzenia było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.