ZCDN

Pokaz filmu „Siłaczki”

baner DKF

Serdecznie zapraszamy 28 listopada do siedziby ZCDN-u na pokaz filmu „Siłaczki”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Seans poprzedzony zostanie krótkim wystąpieniem dr Natalii Cybort-Zioło na temat emancypacji kobiet. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej.

Data projekcji nie jest przypadkowa, ponieważ przypada w rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych „bez różnicy płci”.

Siłaczki to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię pierwszych polskich emancypantek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w których kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych (opis dystrybutora).

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

Po seansie przewidziana jest dyskusja na temat filmu. Pokaz stanowić będzie inaugurację naszego nowego cyklu – Dyskusyjnego kluby filmowego ZCDN-u. W nawiązaniu do idei DKF, chcielibyśmy regularnie organizować seanse filmów w interesujący sposób poruszających wątki pedagogiczne oraz oświatowe.

Podobne wpisy:
Nordic walking – sport na całe życie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach stacjonarnych „Nordic walking – sport na całe życie”, które odbędą się 28 kwietnia, w godzinach 16.00–18.15, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie.

Kwiecień – Miesiącem Świadomości Autyzmu   

W kwietniu, który jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, podczas których porozmawiamy o wspieraniu uczniów w spektrum, radzeniu sobie z trudnymi zrachowaniami, dokumentacji i edukacji włączającej, metodach pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Nasze działania mają na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz udzielenie realnej pomocy dyrektorom i nauczycielom w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu.

Akcja Żonkile. Blog na Zmianę (odcinek XXIII)

19 kwietnia obchodziliśmy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to dobra okazja nie tylko do wspomnienia wydarzenia historycznego, ale także do głębszej refleksji nad relacjami międzyludzkimi, podejmowanymi wyborami, rolą pamięci. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej, do której corocznie zapraszane są szkoły, biblioteki i ośrodki kultury, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku tematem obchodów są różne przejawy odwagi.