ZCDN

Relacja z konferencji nauczycielek bibliotekarek z 9 marca 2023 roku w Świnoujściu

Tym razem konferencja była poświęcona podręcznikom z dotacji państwowej, dystrybuowanym w bibliotekach szkolnych. Teoretyczne zagadnienia zostały przedstawione w formie prezentacji przez Grażynę Lis, kierowniczkę Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu, na bazie artykułów z „Biblioteki w Szkole” z numerów 2021/6 i 2022/5. Prezentowane problemy teoretyczne przeplatane były ożywioną dyskusją uczestniczek.  Bibliotekarki szkolne, bazując na ośmiu latach doświadczeń, przedstawiały praktyczne rozwiązania związane z zamawianiem i obrotem bezpłatnych podręczników w różnych szkołach. Z ciekawością też przyjmowały propozycje wymieniane w artykułach Danuty Majkusiak. Omówione też zostało zagadnienie przydzielania podręczników dzieciom uchodźców oraz zaopatrywania bibliotek szkolnych w literaturę ukraińskojęzyczną. Przy okazji omawianych spraw poruszona została kwestia przepisów prawnych w pracy bibliotekarskiej.

Na zakończenie ustalone zostały tematy i zagadnienia na następną bibliotekarską naradę, która będzie poświęcona prawu w bibliotece.

Żywiołowa wymiana zdań i poglądów w trakcie konferencji na temat form pracy od dawna realizowanych, jak i tych nowych świadczy o tym, jak potrzebne są merytoryczne spotkania bibliotekarzy szkolnych w swoim gronie.


Podobne wpisy:
Spotkanie z Natalią Madejską, reporterką, autorką książki dla dzieci „Felka i Miłek i fala pomyłek”

Z okazji XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zapraszamy na spotkanie z Natalią Madejską, które odbędzie się 4 czerwca, o godzinie 17.00, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej oraz na inne wydarzenia zorganizowane z uwagi na zbliżające się czytelnicze święto dzieci.

Lekcja biblioteczna dla dzieci z SP 51 w Szczecinie

W naszej bibliotece z przyjemnością spotykamy się z najmłodszymi czytelnikami. Tak było i tym razem. Podczas lekcji panie bibliotekarki oprowadziły uczniów i uczennice po magazynie książek, a czytelnia –dzięki teatrzykowi kamishibai – zamieniła się w scenę artystyczną. Następnie odbyły się zabawy skojarzeniowe, ćwiczące koncentrację dzieci, oraz zajęcia ruchowe.

Konferencja nauczycieli bibliotekarzy w Świnoujściu

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został uczczony w ZCDN-ie między innymi na spotkaniu nauczycieli bibliotekarzy placówek oświatowych Świnoujścia i okolic w Oddziale Zamiejscowym.