ZCDN

Relacja z konferencji nauczycielek bibliotekarek z 9 marca 2023 roku w Świnoujściu

Tym razem konferencja była poświęcona podręcznikom z dotacji państwowej, dystrybuowanym w bibliotekach szkolnych. Teoretyczne zagadnienia zostały przedstawione w formie prezentacji przez Grażynę Lis, kierowniczkę Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu, na bazie artykułów z „Biblioteki w Szkole” z numerów 2021/6 i 2022/5. Prezentowane problemy teoretyczne przeplatane były ożywioną dyskusją uczestniczek.  Bibliotekarki szkolne, bazując na ośmiu latach doświadczeń, przedstawiały praktyczne rozwiązania związane z zamawianiem i obrotem bezpłatnych podręczników w różnych szkołach. Z ciekawością też przyjmowały propozycje wymieniane w artykułach Danuty Majkusiak. Omówione też zostało zagadnienie przydzielania podręczników dzieciom uchodźców oraz zaopatrywania bibliotek szkolnych w literaturę ukraińskojęzyczną. Przy okazji omawianych spraw poruszona została kwestia przepisów prawnych w pracy bibliotekarskiej.

Na zakończenie ustalone zostały tematy i zagadnienia na następną bibliotekarską naradę, która będzie poświęcona prawu w bibliotece.

Żywiołowa wymiana zdań i poglądów w trakcie konferencji na temat form pracy od dawna realizowanych, jak i tych nowych świadczy o tym, jak potrzebne są merytoryczne spotkania bibliotekarzy szkolnych w swoim gronie.