ZCDN

Relacja z konferencji nauczycielek bibliotekarek z 9 marca 2023 roku w Świnoujściu

Tym razem konferencja była poświęcona podręcznikom z dotacji państwowej, dystrybuowanym w bibliotekach szkolnych. Teoretyczne zagadnienia zostały przedstawione w formie prezentacji przez Grażynę Lis, kierowniczkę Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu, na bazie artykułów z „Biblioteki w Szkole” z numerów 2021/6 i 2022/5. Prezentowane problemy teoretyczne przeplatane były ożywioną dyskusją uczestniczek.  Bibliotekarki szkolne, bazując na ośmiu latach doświadczeń, przedstawiały praktyczne rozwiązania związane z zamawianiem i obrotem bezpłatnych podręczników w różnych szkołach. Z ciekawością też przyjmowały propozycje wymieniane w artykułach Danuty Majkusiak. Omówione też zostało zagadnienie przydzielania podręczników dzieciom uchodźców oraz zaopatrywania bibliotek szkolnych w literaturę ukraińskojęzyczną. Przy okazji omawianych spraw poruszona została kwestia przepisów prawnych w pracy bibliotekarskiej.

Na zakończenie ustalone zostały tematy i zagadnienia na następną bibliotekarską naradę, która będzie poświęcona prawu w bibliotece.

Żywiołowa wymiana zdań i poglądów w trakcie konferencji na temat form pracy od dawna realizowanych, jak i tych nowych świadczy o tym, jak potrzebne są merytoryczne spotkania bibliotekarzy szkolnych w swoim gronie.


Podobne wpisy:
Tydzień Bibliotek 2023 – relacja

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja), zainicjowanych Dniem Bibliotekarza, Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej przystosowała swój wkład w święto do hasła MOJA TWOJA NASZA – BIBLIOTEKA!

Tydzień Bibliotek 2023 – storywriting

Senat RP uczynił – między innymi – Wisławę Szymborską patronką roku 2023. Bibliotekom w to graj, gdyż sama Szymborska utrzymuje, iż nie ma wspanialszej dla ludzkości zabawy niż czytanie. Nie bez związku z powyższym Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej z okazji obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8–15 maja) kultywuje własną tradycję, organizując konkurs na zdanie, które – będąc częścią wyzutą z całości refleksji nad wybraną książką – stanie się częścią całości innej, a jeśli nada jej ton i kierunek, zasłuży na specjalne wyróżnienie.

Tydzień Bibliotek 2023

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”. W nawiązaniu do niego Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie oraz Oddziały Zamiejscowe w Gryficach i Świnoujściu przygotowały dla czytelniczek i czytelników wiele atrakcji.