ZCDN

Spotkania z Książką Biograficzną – Wasilewska. Czarno-biała

baner Spotkania z Ksiazka Biograficzna Wasilewska

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego inicjuje cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczyć w nich będą autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.

Pierwszym gościem będzie Piotr Lipiński, autor biografii reporterskiej Wasilewska. Czarno-biała (Wydawnictwo Czarne, 2023). Według autora, Wanda Wasilewska to „dla jednych renegatka i kolaborantka. Dla drugich – bohaterka i opiekunka Polaków w ZSRR”. Tak zarysowana dychotomia skłania do dyskusji, w której obok pisarza udział weźmie prof. Eryk Krasucki (Instytut Historyczny US). Spotkanie z książką – prezentującą historię „najbardziej znienawidzonej Polki” – poprowadzi dr Katarzyna Rembacka (ZCDN).

Podczas rozmowy podjęte zostaną zagadnienia odnoszące się do obecności kobiet w polityce, sytuacji społeczno-politycznej w II Rzeczypospolitej, losów Polaków na Wschodzie czy przejmowania władzy przez komunistów w Polsce powojennej. Biografia Wandy Wasilewskiej skłania również do zastanowienia się nad kształtowaniem i funkcjonowaniem polityki historycznej – zarówno tej obowiązującej w okresie PRL, jak i tej po transformacji ustrojowej.

Uczestniczący w seminarium nauczyciele, prezentując własne stanowiska, zastanowią się, na ile i w jaki sposób jednostkowa biografia może być wykorzystana w szkolnej narracji historycznej przy analizie określonych zjawisk i procesów historycznych. Zebrane w ten sposób doświadczenia będzie można wykorzystać na lekcjach przedmiotów humanistycznych i włączyć w nie ważną społecznie metodę, jaką jest deliberacja.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 7 listopada, o godzinie 16.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej (Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie).

Zachęcamy do udziału i rejestracji.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”

W październiku ZCDN gościć będzie Bartosza Panka – dziennikarza, redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz autora reportaży historycznych „U nas każdy jest prorokiem” i „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”. Jego najnowsza książka będzie pretekstem do dyskusji na temat grupy naznaczonej wciąż obecnymi w przestrzeni publicznej hasłami o „wyuczonej bezradności” oraz „dziedziczeniu biedy”. Czy prawda o pegeerach jest jedna? Czy wszędzie było tak samo? Na opowieść przedstawioną przez Bartosza Panka składają się doświadczenia migracji i społecznego awansu, ale także spektakularnego upadku i powszechnej pogardy. Jest to również opowieść pozbawiona uproszczeń i schematów, co pozwala (na nowo?) dostrzec wieloaspektową historię tej szczególnej społeczności.

ADHD i Zespół Aspergera w drodze do przyszłości

Serdecznie zapraszamy do siedziby Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli na konferencję „ADHD i Zespół Aspergera w drodze do przyszłości” współorganizowanej z Kołem Pomocy Dzieciom z ADHD i ZA Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie w ramach obchodów 20-lecia Koła, która rozpocznie się 19 października, o godzinie 10.00.

Konferencja „JUNIOR EDU-ŻYWIENIE. JEŻ – Bis”

Wszystkie osoby zainteresowane promocją zdrowego odżywiania się serdecznie zapraszamy na konferencję online, która odbędzie się 17 października 2024 roku. Wydarzenie organizujemy we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczące poziomu wiedzy żywieniowej oraz zachowań żywieniowych uczniów, a także badań antropometrycznych i składu ciała uczniów klas I-VI ze szkół z województwa zachodniopomorskiego. Uczestnicy będą mogli także poznać założenia ogólnopolskich konkursów dotyczących zdrowego odżywiania.