ZCDN

Tydzień Bibliotek 2023

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”. W nawiązaniu do niego Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie oraz Oddziały Zamiejscowe w Gryficach i Świnoujściu przygotowały dla czytelniczek i czytelników wiele atrakcji. Do udziału w obchodach zapraszamy osoby pracujące w bibliotekach i nie tylko. Na warsztaty obowiązują zapisy przez nasz internetowy system obsługi szkoleń.

Program obchodów

8 maja (poniedziałek)

Infografika o patronce Helenie Radlińskiej

Chcesz poznać ciekawostki o patronce Biblioteki Pedagogicznej w Szczecinie? Zapraszamy na nasz profil na Facebooku w pierwszym dniu Tygodnia Bibliotek.

9 maja (wtorek)

Świat baśni i legend w bibliotece | warsztaty stacjonarne poprowadzą Regina Czekała-Kil i Elżbieta Schwarz

11 maja (czwartek)

#cyfrowapedagogiczna Zasoby cyfrowe Biblioteki Pedagogicznej | szkolenie online poprowadzi Marta Kostecka

12 maja (piątek)

Laboratoria przyszłości – praca z cyfrowym obrazem i dźwiękiem | warsztaty stacjonarne poprowadzi Krzysztof Koroński

13 i 14 maja (sobota i niedziela)

Gry i zabawy online

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku przez cały weekend!

15 maja (poniedziałek)

Selfie z książką – finał akcji

Opublikujemy nadesłane zdjęcia miłośników i miłośniczek książek. Zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

Storywriting – finał akcji

Ogłosimy wyniki akcji wspólnego pisania opowiadania.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku

Wydarzenia towarzyszące:

Bookcrossing, czyli uwolnij książkę

We wszystkich naszych placówkach (Szczecinie, Gryficach i Świnoujściu) zostaną wyeksponowane półki z książkami, które można bezkarnie zabrać do domu. Mile widziane pozostawienie w zamian jakiejś przeczytanej już lektury!

Wystawa książek „Wisława Szymborska – Patronka Roku 2023”

Wystawa towarzysząca akcji będzie dostępna przez cały czas jej trwania w Bibliotece Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Szczecinie.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz profilu ZCDN-u na Facebooku, na których będą umieszczane aktualne informacje dotyczące wydarzeń związanych z obchodami Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.