Edukacja polonistyczna w nowej podstawie programowej

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie „Edukacja polonistyczna w nowej podstawie programowej w szkole ponadpodstawowej”, które odbędzie się 7 września, w godzinach 10.00–13.30. Nauczyciele w trakcie wykładu zostaną zapoznani, między innymi, ze zmianami programowymi oraz nowym kanonem lektur, zaś w części praktycznej wypracują przykładowe zadania do tekstów literackich i nieliterackich.

Zapraszamy na konferencje sierpniowe

Serdecznie zapraszamy nauczycieli wszystkich przedmiotów i typów szkół do udziału w konferencjach metodycznych poprzedzających rok szkolny 2019/2020, które tradycyjnie odbędą się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w ostatnich dniach wakacji.

Wakacje z „Refleksjami”

Ostatni strajk nauczycieli pokazał, jak bardzo potrzebujemy dyskusji na temat edukacji – jej historii, bieżących spraw, ale przede wszystkim kierunków rozwoju. W tym numerze „Refleksji” publikujemy wycinek tych debat. Poczynając od wywiadów, przez teksty popularnonaukowe, a skończywszy na nauczycielskiej publicystyce – Autorki i Autorzy mówią i piszą nie tyle o przyszłości szkoły jako o pewnej wizji, ile planują tę przyszłość, analizując i diagnozując teraźniejszość.

Szkoła demokratyczna – czym jest i czy jest możliwa?

Redakcja Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje” zaprasza do współtworzenia numeru, który będzie zatytułowany Edukacja demokratyczna. Tym razem chcemy się zastanowić nad tytułowym pojęciem – zarówno z punktu widzenia polityki oświatowej, jak i codziennej pracy w szkole.

Życzenia z okazji rozpoczynających się wakacji

Wraz z ostatnim dzwonkiem życzymy Państwu, aby rozpoczynające się wakacje były czasem błogiego spokoju, wypoczynku i relaksu. Wakacyjne szlaki niech prowadzą do miejsc, które dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń i być może staną się źródłem zawodowych inspiracji. Niech każdy letni dzień przynosi energię i optymizm, radość i odprężenie. Urszula Pańka, dyrektorka ZCDN-u, wraz ze współpracownikami i współpracowniczkami

„Refleksje” – wydanie jubileuszowe

Redakcja Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje” zaprasza nauczycieli – a także wszystkich obecnych i byłych pracowników oświaty – do współtworzenia specjalnego numeru, który będzie zatytułowany „Doskonalenie nauczycieli. Wydanie jubileuszowe z okazji 70-lecia ZCDN-u”.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu”, które odbędzie się 8 maja, w godzinach 15.30–18.30, w Oddziale Zamiejscowym ZCDN-u w Gryficach. W trakcie szkolenia uczestnicy przeanalizują rozporządzenie MEN-u w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Rzeczywistość rozszerzona – nowy numer „Refleksji”

W aktualnym numerze podejmujemy temat związków na styku skrajnych wartości: realności i wirtualności, natury i techniki, ludzkości i nie-ludzkości. Rzeczywistość rozszerzona to bowiem ciągłe przekraczanie znanych nam granic – filozofii, nauki, moralności. O tym, między innymi, rozmawialiśmy z profesorem Michałem Klichowskim z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w swojej pracy naukowej pokazuje kierunki, w jakich może się zmieniać znana nam cywilizacja.

IBUK Libra – całodobowy dostęp do publikacji z różnych dziedzin

Z przyjemnością informujemy, że czytelnicy Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej mogą bezpłatnie korzystać z szerokiej oferty IBUK Libra – wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do publikacji z różnych dziedzin. Zachęcamy do odbierania indywidualnych kodów, umożliwiających korzystanie z zasobów za pośrednictwem prywatnych komputerów i urządzeń mobilnych.
ZCDN