Podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 2014/2015

22 maja odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji wojewódzkich konkursów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podczas uroczystości, zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wręczono dyplomy i nagrody 50 laureatom oraz 31 wyróżnionym w 12 wojewódzkich konkursach przedmiotowych przeprowadzonych w roku szkolnym 2014/2015.

Organizatorów konkursów ze strony wyższych uczelni reprezentowali:

• dr inż. II of. mech. okr. Piotr Treichel  – Prorektor ds. Nauczania Akademii Morskiej w Szczecinie,
  • dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof.  ZUT – Prorektor ds. Studenckich ZUT w Szczecinie,
  • Alicja Kacprzak – Kierownik Działu ds. Studenckich ZUT-u,
  • dr Andrzej Wiśniewski – Prodziekan WMF Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • dr hab. Beata Kędzia-Klebeko, prof. US – Kierownik Katedry Filologii Romańskiej WF Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • dr Tomasz Wierenko, Dziekan SSW Stargardinum,

Gospodarzem uroczystości była Urszula Pańka, dyrektor ZCDN-u.

Dzięki hojności Urzędu Marszałkowskiego, wieloletniego sponsora strategicznego konkursów, uczniowie laureaci i wyróżnieni otrzymali znaczące nagrody finansowe w postaci kart prezentowych oraz statuetek, przeznaczonych dla zwycięskich drużyn. W tym roku tematem przewodnim podsumowania były potyczki językowe. Ciekawym, dobrze przyjętym przez uczestników przerywnikiem było konkursowe dyktando, odczytane przez Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Najlepiej poradził z nim sobie Bartosz Dzięcioł, uczeń XIII LO w Szczecinie – laureat konkursu astronomicznego. Zwycięzca zabawy językowej otrzymał nagrodę specjalną, pióro wieczne, które mamy nadzieję przez lata będzie służyło do jak najbardziej bezbłędnego pisania. Zachęcamy do wypróbowania własnych sił w dyktandzie (nagranie tekstu poniżej).

Językowy charakter spotkania zainicjował wykład otwierający, przygotowany specjalnie na tę okazję i wygłoszony przez profesor Ewę Kołodziejek z Wydziału Filologicznego US, zatytułowany „O językowych barbarzyńcach”.

Jak co roku nie zabrakło okazji do rozmów i mniej oficjalnych podsumowań podczas zorganizowanego przez ZCDN poczęstunku, w tym roku, dzięki pięknej pogodzie, na świeżym powietrzu. Specjalną atrakcją zaplanowaną po zakończeniu części oficjalnej uroczystości były ciekawe pokazy studenckich kół naukowych oraz Szczecińskiego Oddziału PTMA

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom, które zaangażowały się  w przygotowanie i realizację tegorocznej edycji konkursów. Tylko dzięki Państwa wsparciu udało nam się po raz kolejny zorganizować to szeroko zakrojone i atrakcyjne dla uzdolnionych uczniów przedsięwzięcie.