Celem konferencji jest zapoznanie nauczycieli z pakietami Filmoteki Szkolnej dla klas I–III szkoły podstawowej, które sprawdzą się także w pracy ze starszymi uczniami i uczennicami z klas IV–VI. Poznamy pakiety: „Człowiek i świat”, „ABC animacji”, „Między słowem a obrazem” oraz „Przewodnicy naszego dzieciństwa”. Dodatkowo do każdego z zestawów dołączone są świetnie opracowane przewodniki, inspirujące do przeprowadzenia ciekawych zajęć. Podczas konferencji zastanowimy się nad poszczególnymi miejscami w podstawie programowej, które umożliwiają wprowadzenie filmów z pakietów do procesu edukacyjnego. Wskazane zostaną przykłady zagadnień wychowawczych możliwych do poruszenia przy okazji projekcji prezentowanych pakietów Filmoteki Szkolnej oraz propozycje pomysłów edukacyjnych do wykorzystania podczas lekcji.

Zakres: Wykorzystanie filmu w edukacji szkolnej. Techniki pracy z filmem na lekcjach. Pakiet edukacyjny Filmoteki Szkolnej. Design Thinking w edukacji filmowej. Filmowy plac zabaw.

Termin: 16 listopada 2019 r., godz. 10.00–14.15

Miejsce: Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin
sala konferencyjna

16 listopada 2019 r.
godz. 10.00–14.15

PROGRAM:

Otwarcie konferencji

10.10 – 12.00:
Kinga Dolatowska, dr Maciej Dowgiel – Filmoteka Szkolna
„W świecie dziecięcej wyobraźni”

12.00-12.15 – przerwa kawowa

dr Maciej Dowgiel, Małgorzata Bazan
„Design Thinking i inne nowoczesne metody wykorzystywane w edukacji filmowej”

Paulina Ratajczak – Tworzę Się!
„Filmowy Plac Zabaw w szkole”

dr Maciej Dowgiel – Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej, trener edukacji medialnej i filmowej, autor dziesiątek scenariuszy zajęć oraz opracowań dla dzieci i młodzieży, założyciel Pracowni Filmoznawczej i Medioznawczej.

Małgorzata Bazan – ukończyła Podyplomowe Studia dla nauczycieli „stART!” w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Niestacjonarne Studia Doktorancie w Polskiej Akademii Nauk. Nauczycielka i trenerka edukacji filmowej i edukacji medialnej pracująca zarówno z młodzieżą, jak i dorosłymi. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie, Filmoteką Szkolną. Od 2012 roku związana z Fundacją Nowoczesna Polska, dla której pełniła funkcję metodyczki w ogólnopolskim projekcie Cybernauci, a obecnie przygotowuje materiały dydaktyczne i pracuje w Kapitule Olimpiady Cyfrowej. Od 2017 roku współpracuje z Instytutem Edukacji Pozytywnej, tworząc bazę metodyczną. Od 2018 roku certyfikowana trenerka Facebooka z zakresu Digital Skills Training. Trenerka edukacji medialnej i filmowej w Pracowni Filmoznawczej i Medioznawczej dr Maciej Dowgiel. Autorka wielu publikacji z zakresu metodyki nauczania literatury i filmu oraz włączania nowych technologii do współczesnej edukacji.

Kinga Dolatowska – absolwentka studiów Praktycznej Edukacji Filmowej „stART!” w Warszawskiej Szkole Filmowej. Z wykształcenia animatorka kultury i nauczycielka edukacji filmowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju, liderka Filmoteki Szkolnej w województwie zachodniopomorskim, trenerka w Fundacji Nowoczesna Polska w projekcie Cybernauci, dotyczącym bezpieczeństwa internetowego, prelegentka w Interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła”. Z zamiłowania realizatorka projektów i programów związanych z edukacją medialną i filmową, za które otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii edukacja młodego widza.

Paulina Ratajczak – Animatorka kultury, producentka, prezeska Fundacji Las Sztuki. Jest kuratorką galerii sztuki dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ, którą od 2014 r. współtworzy z Domem Kultury „13 Muz”. To pierwsza w regionie galeria sztuki dedykowana wyłącznie dzieciom. Powstają w niej wystawy oraz twórcze przestrzenie związane z różnymi dziedzinami sztuki. Jest również autorką wielu projektów edukacyjno-artystycznych, m.in.: „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”, kampania społeczno-artystyczna „Przepraszam! Tworzę się”, cykl warsztatów filmowych.

Współpracuje z instytucjami i organizacjami przy tworzeniu szczecińskich wydarzeń, m.in. Zlot pedagogów i edukatorów teatru w ramach festiwalu KONTRAPUNKT, SEFF MINI w ramach Szczecin European Film Festival, warsztaty twórcze w ramach Festiwalu Czytania.

Od 2014 roku współpracuje z reżyserką Izabelą Plucińską przy produkcji jej krótkometrażowych filmów animowanych z plasteliny („Sexy Laundry” z 2015 r. koprodukowany z Niemcami i Kanadą; tworzony obecnie „Portret Suzanne” współprodukowany z Niemcami i Francją).

Rejestracja na konferencję odbywa się za pośrednictwem
Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń

Kontakt do Organizacji Szkoleń:
e-mail: szkolenia@zcdn.edu.pl

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

ZCDN